PDF Print E-mail
WIBC PREVIOUS CHAMPIONS AND FINALISTS


LADIES

YEAR

CHAMPION

FINALIST

2000

Marlene Castle(New Zealand)

Margaret Johnston (Ireland)

2001

Betty Brown (Scotland)

Marion Pedell (Australia)

2002

Carol Ashby (England)

Betty Morgan (Wales)

2003

Carol Ashby (England

Wendy Jensen (New Zealand)

2004

Julie Forest (Scotland)

Carol Ashby (England)

2005

Margaret Letham (Scotland)

Julie Forest (Scotland)

2006

Margaret Letham (Scotland)

Carol Ashby (England)

2007

Claire Johnston (Scotland)

Carol Ashby (England)

2008

Sarah Seymour (England)

Claire Johnston (Scotland)

2009

Alison Merrion (Guernsey)

Kerry Packwood (Wales)

2010

Julie Forrest (Scotland)

Muriel Wilkinson (Ireland)

2011 Betty Morgan MBE (Wales) Julie Forrest (Scotland)
2012 Laura Thomas (Wales) Alison Comacho (Jersey)
2013 Julie Forrest (Scotland) Laura Thomas (Wales)
2014 Julie Forrest (Scotland) Lyndsay Greechan (Jersey)
2015 Alison Merrien (Guernsey) Leanne Fuyre (Scotland)
2016 Katherine Rednall (England) Chloe Watson (Ireland)
2017 Chloe Watson (Ireland) Claire Johnston (Scotland)


MENS

YEAR

CHAMPION

FINALIST

1979 David Bryant ( England) Jimmy Donnelly (Ireland)
1980 David Bryant (England) Philip Chok (Hong Kong)
1981 David Bryant (England) John E. Thomas (Wales)
1982 John Watson (Scotland)
1983 Bob Sutherland (Scotland)
1984 Jim Baker (Ireland)
1985 Terry Sullivan (Wales)
1986 Tony Allcock (England)
1987 Tony Allcock (England) David Bryant (England)
1988 Hugh Duff (Scotland) Wynne Richards (England)
1989 Richard Corsie (Scotland)
1990 John Price (Wales) Ian Schuback (Australia)
1991 Richard Corsie (Scotland)
1992 Ian Schuback (Australia)
1993 Richard Corsie (Scotland)
1994 Andy Thompson (England)
1995 Andy Thompson (England)
1996 David Gourlay (Scotland)
1997 Hugh Duff (Scotland)
1998 Paul Foster (Scotland)
1999 Alex Marshall(Scotland)

2000

Graeme Archer (Scotland)

Darren Burnett(Scotland)

2001

Darren Burnett(Scotland)

Michael Nutt (Ireland)

2002

David Miller (England)

Jeff Webley (Wales)

2003

Stevie Moran (Ireland)

Neal Mollett (Guernsey)

2004

Mark O'Riordan (England)

Steve Glasson (Australia)

2005

Jeff Wells (England)

Darren Burnett (Scotland)

2006

Nicky Donaldson (Guernsey)

Andrew Barker (Scotland)

2007

Mervyn King (England)

Gary Pitschou (Guernsey)

2008

Colin Walker (Scotland)

Garry Kelly (Ireland)

2009

Neil Spiers (Scotland)

Stewart Anderson (Scotland)

2010

Graham Smith (England)

Mike Stepney (Scotland)

2011 Graham Smith (England) Stewart Anderson (Scotland)
2012 Steven Allan (Scotland) Gary Pitchou (Guernsey)
2013 Steven Allan (Scotland) Simon Martin (Ireland)
2014 Damian Doubler (Wales) Mark Dawes (England)
2015 Scott Baxter (Jersey) Mike Stepney (Scotland)
2016 Andrew Kyle (Ireland) Martin Williamson (Scotland)
2017 Jarrad Breen (Wales) Damian Doubler (Wales)


MIXED PAIRS

YEAR

CHAMPIONS

2001

Alison Merrien & Adrian Welch (Guernsey)

2002

Julie Forest & Mark Johnston (Scotland)

2003

Julie Forest & Mark Johnston (Scotland)

2004

Alison Merrien & Neal Mollett (Guernsey)

2005

Michelle Roberts & Mark Walton (England)

2006

Sue Estoby & Mark Walton (England)

2007

Claire Johnston & Iain McLean (Scotland)

2008

Suzanne King & Mervyn King (England)

2009

Margaret Letham & Neil Spiers (Scotland)

2010

Margaret Letham & Stewart Anderson (Scotland)

2011 Carl Wood & Betty Morgan MBE (Wales)
2012 Kerry Packwood & Damian Doubler (Wales)
2013 Julie Forrest & Jonathan Ross (Scotland)
2014 Lynn Stein & Iain McLean (Scotland)
2015 Chloe & Thomas Greechan (Jersey)
2016 Chloe Greechan & Malcolm De Sousa (Jersey)
2017 Annalisa Dunham & Martin Spencer (England)


JUNIOR LADIES

YEAR

WINNER

RUNNER UP

1999/2000

Karen Murphy (Australia)

Claire Kelly (Ireland)

2000/2001

Stacey Collier (Australia)

Cheryl Northall (England)

2001/2002

Caroline Brown (Scotland)

Yvonne Lovelock (Australia)

2002/2003

Lynsey Greechan (Jersey)

Caroline Brown (Scotland)

2003/2004

Claire Spreadbury(England)

Lynsey Armitage (Australia)

2004/2005

Amy Monkhouse (England)

Lyndsey Greechan (Jersey)

2005/2006

Gemma Broadhurst (England)

Michelle Cooper (Scotland)

2006/2007

Kerry Packwood (Wales)

Lyndsey Greechan (Jersey)

2007/2008

Nor Fidrah Noh (Malaysia)

Hannah Smith (Wales)

2008/2009

Jamie Lea Winch (England)

Kerry Packwood (Wales)

2009/2010

Kerry Packwood (Wales)

Michelle Cooper (Scotland)

2010/2011

Amy Stanton (England)

Hanna Clarke (Wales)

2011/2012 Amy Stanton (England) Rebecca Field (England)
2012/2013

Amy Stanton (England)

Michelle Keenan (Scotland)
2013/2014 Carrie McLean (Scotland) Amy Stanton (England)
2014/2015 Chloe Watson (Ireland) Amy Williams (wales)
2015/2016 Amy Williams (Wales) Claire Walker (Scotland)
2016/2017 Katherine Rednall (England) Carla Banks (Scotland)

 

JUNIOR MEN

YEAR

WINNER

RUNNER UP

1998/1999

Darren Burnett (Scotland)

Mark Royal (England)

1999/2000

Darren Burnett  (Scotland)

Bret Duprez (Australia)

2000/2001

Darren Burnett (Scotland)

Barry Browne (Ireland)

2001/2002

Darren Burnett (Scotland)

Andrew Kyle (Ireland)

2002/2003

Mark Casey (Australia)

Boaz Marcus (Isreal)

2003/2004

Simon Jones (England)

Stuart Cruickshank (Scotland)

2004/2005

Jamie Hill (New Zealand)

Wayne Hogg (Scotland)

2005/2006

Wayne Hogg (Scotland)

Mark Dawes (England)

2006/2007

Jamie Chestney (England)

Safuan Said (Malaysia)

2007/2008

Barry Kane (Ireland)

Hizlee Rais (Malaysia)

2008/2009

Stewart Anderson (Scotland)

Ronnie Duncan (Scotland)

2009/2010

Stewart Anderson (Scotland)

Brian Irvine (Scotland)

2010/2011 Steven Allan (Scotland) Stewart Anderson (Scotland)
2011/2012 Shaun Jones (England) Darren Atkinson (Ireland)
2012/2013 Perry Martin (England) Calum Logan (Scotland)
2013/2014 Martin Williamson (Scotland) Perry Martin (England)
2014/2015 Jamie Walker (England) Liam Bouse (Wales)
2015/2016 Ryan Atkins (England) John Fleming Jnr. (Scotland)


 

MIXED PAIRS UNDER 25

YEARWINNERRUNNER UP
2004 Wayne Hogg (Scotland)
Catherine Beattie (Ireland)
Ryan Bester (Canada)
Lindsey Greechan (Jersey)
2005 Wayne Hogg (Scotland)
Catherine McMillen (Ireland)
Mark Dawes (England)
Lindsey Greechan (Jersey)
2006 Lucy Beer (England)
David Axon (Wales)

Nor Iryani Azmi (Malaysia)

Craig Dorey (Guernsey)

2007 Zuraini Khalid (Malaysia)
Sam Tolchard (England)
Shafeeqah Yahya (Malaysia)
Barry Kane (Ireland)
2008 Lisa Barrett (Scotland)
Craig Dorey (Guernsey)
Amy Stanton (England)
Patrick Burns (Ireland)
2009

Clionda Boyce (Ireland)

Dan De la Mere (Guernsey)

Kerry Packwood (Wales)

Jamie McDonald (Jersey)

2010

Michelle Cooper (Scotland)

Owain Dando (Wales)

Hanna Clarke (Wales)

Steven Allan (Scotland)

2011

Sophie Rabey (Guernsey)

Calum Logan (Scotland)


2012

Lauren Batiste (Guernsey)

Perry Martin (England)

Sophie Rabey (Guernsey)

Calum Logan (Scotland)

2013

Sophie Rabey (Guernsey)

Calum Logan (Scotland)

Chloe Watson (Ireland)

Scott Whiting (England)

2014

Victoria Bilson (England)

Liam Bouse (Wales)

Chloe Watson (Ireland)

Martin Jenkins (Scotland)

2015

Carrie McLean (Scotland)

Ryan Atkins (England)

Ysie White (Wales)

John Fleming Jnr (Scotland)

2016

(Mixed Triples)

Rebecca Houston (Scotland(

Erik Galipeau (Canada)

Dominic McVittie (England)

Katie Thomas (Wales)

Scott Baxter (Jersey)

Connor Milne (Scotland)

 

...  ...... PRESIDENTS....   .    ..... SECRETARIES.....       ......   . TREASURERS

1983 JOHN KIRKWOOD    . SCOTLAND     . JIMMY DAVIDSON       . ENGLAND        . WALTER GOUGH       . ENGLAND       .
1984 JOHN FULLER ENGLAND JIMMY DAVIDSON ENGLAND WALTER GOUGH ENGLAND
1985 DAVID HOWELLS WALES JIMMY DAVIDSON ENGLAND WALTER GOUGH ENGLAND
1986 WILLIAM BURROWS IRELAND JIMMY DAVIDSON ENGLAND WALTER GOUGH ENGLAND
1987 MARTIN CONLIN SCOTLAND JIMMY DAVIDSON ENGLAND WALTER GOUGH ENGLAND
1988 PETER BRIMBLE ENGLAND JIMMY DAVIDSON ENGLAND WALTER GOUGH ENGLAND
1989 RON THOMAS WALES JIMMY DAVIDSON ENGLAND WALTER GOUGH ENGLAND
1990 BOB MONTGOMERY IRELAND JIMMY DAVIDSON ENGLAND JOHN STEVENS ENGLAND
1991 HENRY LE TISSIER GUERNSEY JIMMY DAVIDSON ENGLAND JOHN STEVENS ENGLAND
1992 IAN BIRCH NEW ZEALAND JIMMY DAVIDSON ENGLAND JOHN STEVENS ENGLAND
1993 AL MEWETT AUSTRALIA JIMMY DAVIDSON ENGLAND JOHN STEVENS ENGLAND
1994 IVOR CARGILL IRELAND JIMMY DAVIDSON ENGLAND JOHN STEVENS ENGLAND
1995 HUGH PHILLIPS SCOTLAND JIMMY DAVIDSON ENGLAND JOHN STEVENS ENGLAND
1996 ROY KIVELL ENGLAND JIMMY DAVIDSON ENGLAND JOHN STEVENS ENGLAND
1997 REG TURNER WALES JAMES BARCLAY SCOTLAND JOHN STEVENS ENGLAND
1998 KEN LOWERY JERSEY JAMES BARCLAY SCOTLAND JOHN STEVENS ENGLAND
1999 COLIN MACDONALD SCOTLAND BRIAN DAVIES WALES JOHN STEVENS ENGLAND
2000 DES NEWELL IRELAND BRIAN DAVIES WALES JOHN STEVENS ENGLAND
2001 HILARY KING WALES BRIAN DAVIES WALES JOHN STEVENS ENGLAND
2002 PETER EMSLIE SCOTLAND BRIAN DAVIES WALES JOHN STEVENS ENGLAND
2003 LIZ READ ENGLAND BRIAN DAVIES WALES JOHN STEVENS ENGLAND
2004 JAMES BARR IRELAND BRIAN DAVIES WALES JOHN STEVENS ENGLAND
2005 JEAN LOWERY JERSEY BRIAN DAVIES WALES JOHN STEVENS ENGLAND
2006 IAN STIRLING SCOTLAND LIZ READ ENGLAND JOHN STEVENS ENGLAND
2007 DOREEN MISKELLY IRELAND DAVID PHILLIPS WALES JOHN STEVENS ENGLAND
2008 BRIAN DAVIES WALES GORDON WOODS SCOTLAND JOHN STEVENS ENGLAND
2009 ANNE EASTON SCOTLAND GORDON WOODS SCOTLAND JOHN STEVENS ENGLAND
2010 TONY HOROBIN ENGLAND BRIAN DAVIES WALES BRIAN DAVIES WALES
2011 SHIRLEY WILLIAMS WALES DAVID PHILLIPS WALES BRIAN DAVIES WALES
2012 GWYN JONES SCOTLAND DAVID PHILLIPS WALES BRIAN DAVIES WALES
2013 EDNA ORCHARD ENGLAND DAVID PHILLIPS WALES DAVID PHILLIPS WALES
2014 CECIL DAVIDSON IRELAND DAVID PHILLIPS WALES DAVID PHILLIPS WALES
2015 ANGIE DICKENSON SCOTLAND DAVID PHILLIPS WALES DAVID PHILLIPS WALES
2016 JOHN HAGUE WALES DAVID PHILLIPS WALES DAVID PHILLIPS WALES